Підводна фотозйомка | Chik
На етапі зародження цей жанр був далекий від художніх завдань. Його витоки – в науковому освоєнні морських глибин. Метою було відображення підводних об’єктів, наскільки  дозволяли використані у фотографії матеріали.
files/Ira foto/aa392c43b3b458f41d1242e54fd61c4c-original.jpgПідводна зйомка рідко розглядалася в контексті мистецтва фотографії. Гортаючи радянські книги 1930-х років, присвячені морській біології, можна зустріти велику кількість якісних чорно-білих фотографій представників підводної фауни. Але ви не знайдете там імен фотографів. Разом з тим ці знімки вимагали серйозної фотографічної підготовки, не кажучи вже про об’єктивні складнощі. На піку своєї популярності жанр підводної зйомки розвивався стараннями ентузіастів, більшість з яких невідомі історії фотографії. До середини XIX століття фотографія і дослідження глибин розвивалися паралельно: поряд з еволюцією фотоматеріалів удосконалювалася підводна амуніція. Перетнулися вони, згідно з легендою, в 1856 році, коли родоначальник російського підводного флоту німецький вчений Вільгельм Бауер зробив перші підводні знімки з борту першої російської підводної лодки «Морський чорт», випробуваної в порту Кронштадта в 1856 році. На 60-ті роки XIX століття припадають не дуже вдалі досліди англійських вчених Томпсона і Кеніон, які використовували саморобну підводну фотокамеру. Ці перші фотографії не збереглися до наших днів.

  У роки Першої світової війни підводні камери використовувалися для виявлення мін противника. Одну з перших камер створює в 1915 році офіцер Фредерік Янг. В 1930-му Тулонський збройний завод у Франції починає виробляти підводні камери для військових завдань. У 1927 році журнал National Geographic вперше публікує підводні знімки, зроблені в Карибському морі штатним фотографом журналу Чарльзом Мартіном і вченим-іхтіологом Вільямом Лонглі. Використовувалася спеціально сконструйована вченим лодка, а підсвічування здійснювалася за допомогою магнієвих спалахів.
  Зародженню підводного спорту в 30-х роках XX століття супроводжувала хвиля масової популярності фотографії. У 1934 році американський вчений-океанолог Вільям Біб робить знімки на глибині 900 метрів, перебуваючи всередині батискафа. Через два роки його досвід повторює німецький вчений Хофманн (240 метрів). А в 1939 році американець Едвард Бейлор робить знімки живих організмів на глибині 1260 метрів. Рекорд тих років встановили американські вчені з Океанографічного інституту Вудсхола – Моріс Івінг і Елін Вейн. У 1941 році сконструйований ними глибоководний апарат робить знімки на глибині 4860 метрів. Івінг і Вейн були творцями першої підводної камери з вбудованим спалахом (1930).
Знімати під водою без спалаху – важко реалізована задача. Одноразові магнієві спалахи використовувати було незручно. Однією з головних передумов популярності підводної фотозйомки виявився винахід американського вченого Дж. Еджертона імпульсного електронного спалаху (1947). Еджертон був одним з перших, хто сфотографував дно океану на великій глибині. У 1959 році в складі експедиції Ж.- І. Кусто вчений зробив знімок на глибині 8500 метрів. У 1951 році імпульсний спалах адаптував для цілей підводної зйомки французький інженер Дмитро Ребікофф – власник фірми Rebikoff (Канни), що виробляла апарати для пересування під водою, кіно-і відеозйомки. У 1950-х роках з’являються перші серійні фотокамери, призначені для зйомки під водою. Створений бельгійським аквалангістом Жаном де Вутер далекомірний CalypsoPhot став прабатьком легендарного сімейства плівкових камер Nikonos. Серійне виробництво CalypsoPhot почалося з 1961 року. А в 1963-му закладені в камері технічні рішення успадковує Nikonos I. Її головною перевагою була здатність знімати на глибині до 100 метрів. У 1996 році виробництво камер Nikonos було призупинено. Але вони й сьогодні досить популярні у професійних дайверів, хоча сильно здали свої позиції під натиском більш доступних комплектів на основі підводних боксів (для звичайних дзеркальних і компактних камер).
files/Ira foto/thumb_ (5).jpg files/Ira foto/thumb_ (6).jpg

Видатні підводні фотографи сучасності:

Ганс Хасс
Віденський учений, який досліджував в 1940-х роках підводний світ Середземного моря. Співпрацював з компанією Franke & Heideke в роботі над створенням водозахисного боксу для популярних двохоб’єктивних фотокамер Rolleiflex. Зусилля, увінчалися в 1949 році створенням боксу Rolleimarin, перетворили двохоб’єктивні «Роллейфлекси» в найпопулярніші камери для підводної зйомки. Професійні фотографи досі користуються таким набором як найбільш компактним і зручним варіантом застосування середньоформатних камер під водою. Після виходу фільму «Подорож по Червоному морю», визнаного кращим документальним фільмом на Венеціанському кінофестивалі 1950 року, Хасс вважається відкривачем Червоного моря (з точки зору його потенціалу для науки, спорту, фотографії). Він – автор безлічі фотографій і книг про підводний світ, які змушують розглядати цей жанр фотографії як мистецтво.
files/Ira foto/94852.jpg files/Ira foto/94841.jpg
Дмитро Ребікофф

На початку 1950-х компанія Rebikoff активно розробляє устаткування для підводної кіно-і фотозйомки, а в 1960-х починає виробляти різноманітні аксесуари для підводних фотокамер Nikonos – фільтри, ширококутні конвертери і т. д. Ребікофф активно працює над унікальним обладнанням, не призначеним для масового використання, і в 1974 році він представляє унікальну глибоководну платформу для автоматичної фотозйомки, здатну працювати на глибині 2 км. Компанія Rebikoff внесла величезний вклад у розвиток підводної кінотехніки. Але діяльність її засновника не обмежилася тільки розробкою. За документальний фільм «Кольоровий палац» (1952) про підводне життя йому була присуджена нагорода Каннського кінофестивалю. Багато в чому завдяки саме його зусиллям на екран виходить ціла серія «підводних» фільмів, включаючи легендарний «Мобі Дік» (1954).Жак-Ів Кусто

Можливо, самий відомий дослідник підводних глибин. Кусто використовував у своїй роботі фотокамери та освітлювальні прилади власної розробки. Є автором великої кількості документальних фільмів про підводний світ. Одним з досягнень команди Кусто вважається фотографування морського дна на глибині 7250 метрів. У 1953 році виходить книга Кусто «Світ мовчання», а через три роки – її кіноверсія, удостоєна премії Оскара і французької «Золотої пальмової гілки».
files/Ira foto/thumb_ (2).jpg files/Ira foto/thumb_ (3).jpg files/Ira foto/thumb_ (4).jpg
Девід Дюбле
Американський фотограф. Працював інструктором в нью-йоркському дайвінг-клубі, а паралельно з роботою займався фотографією. З 1972 року починає співпрацювати з журналом National Geographic і швидко робить кар’єру, публікуючи знімки з далеких куточків світу. Дюбле – один з небагатьох майстрів підводної зйомки, який зробив кар’єру фотографа. У числі клієнтів у нього були такі компанії, як Kodak, Microsoft, Rolex Watch. Володар безлічі престижних нагород, в тому числі Sara Prize and International Award (1969), World Underwater Federation (1993), National Press Photographer’s Association (1975). Автор книги Under the Sea from A to Z, опублікованої в 1991 році.
Стів Ватерман
В 1954-1958 роках був власником дайвінг-центру на Багамах. У ці роки він знімає на 16-міліметрову кінокамеру свій перший фільм про дайвінг. В кінці 1960-х National Geographic викуповує у нього зняті кіноматеріали, а в 1968-му Ватерман знімає свій перший фільм – класичний трилер про акул «Блакитна вода, біла смерть». Сьогодні Ватерман відомий насамперед своєю роботою на телебаченні, за яку був удостоєний п’яти Премій Emmy. Режисер і оператор великого числа документальних фільмів про підводний світ. Також відомий як професійний фотограф, який спеціалізується на підводній зйомці.